20 Haziran 2012 Çarşamba

Rakiplerimi ve Pazarı Nasıl Takip Edebilirim?

Ticaretin her modelinde olduğu gibi; e-ticarette de rakiplerinizin neler yaptığını, ürünleriniz ile ilgili haberleri ve hedef pazardaki gelişmeleri takip etmeniz hayati önem taşımaktadır. Rakiplerinizin pazarda yaptığı her işlem sizin de aynı veya farklı yöntemlerle markette pozisyonlanmanızı gerektirebilir.

Örneğin bayan ayakkabısı ürettiğinizi ve firmanızın isminin Derimod Ayakkabı olduğunu düşünelim. Pazara sizinle aynı kalitede ürün sunan en yakın rakibiniz ( Firma Desa Ayakkabı, Marka Roxelanne diyelim ) , kış sezonunun ortasında kışlık botlara ait %50 indirimli bir kampanya düzenliyor.

Bu kampanyayı bilmeniz sizin de satış ve pazarlama faaliyetlerinize yön vermenizde yardımcı olacaktır. Aksi takdirde rakibiniz aynı kaliteyi %50 indirimle sunarken, siz iki katı fiyatla satmaya çalıştığınızı, müşteri şikayeti öğrenebilirsiniz. Daha da kötüsü hiç öğrenemeyebilirsiniz.

Önceden şirketler, bu tür bilgilere ulaşmak için Medya Takip hizmeti sunan işletmelere, dünyanın faturasını öderdi. Şimdi ise internetin nimetlerinden “ak sakallı google amca”mız, bize bu konuda tüm imkanlarını seferber ediyor. Peki ama nasıl? Bunu görmek için yukarıda bold/italik olarak işaretlediğimiz senaryodan yola çıkalım.

Google’ın arama çubuğuna Desa Ayakkabı yazdığımızda google bize Desa ve Ayakkabı kelimelerinin geçtiği internet sayfalarını kendi algoritmasındaki önem sırasına gore sıralayacak.

Rakiplerim Ne Yapıyor? E-Ticaret Tavsiyeleri

Yukarıdaki armada gördüğünüz gibi, bu kriterler bize 97.000 sonuçluk, takip edilemez bir listeyle karşı karşıya getiriyor. Ancak kelimeleri “Desa Ayakkabı” şeklinde sırası ile ve ikili üst tırnak ile kapatarak yazarsanız; google algoritmasını kendi isteğiniz doğrultusunda değiştirmiş olursunuz. Artık google alakasız sayfaları değil, sadece Desa Ayakkabı ile ilgili sayfaları size verecek.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır ? Eticaret Tavsiyeleri

Hala binlerce sayfa ile mi karşı karşıyasınız? Bu size rakibinizin internetteki varoluşunun boyutunu gösteren bir işaret. Tabii ki bütün bu sonuçları ve rakibinizin tüm geçmişini inceleme fırsatınız olmayacak. Ama en azından son 1 yıl, 1 ay, 1 hafta, 1 gün ve 1 saatte rakibiniz ile ilgili neler olduğunu anlamak mümkün. Bunun için yine aynı arama kriterleriyle; sol menüdeki "Daha Fazla Arama Aracı" seçeneğini tıklayarak açılan menüden istediğiniz zaman aralığını seçerek yapabilirsiniz. İşte rakibiniz ile ilgili, internet dünyasında son 24 saatte olan biten.

Pazar Analizi Nasıl Yapılır ? Eticaret Tavsiyeleri

Ve sadece 4 sonuç. İşte şimdi sonuçlar takip edebileceğiniz duruma geldi. Bu pazar ve rakip analizini istediğiniz sıklıkta yapmak sizin elinizde. Aynı zamanda değişik arama kriterleri ile bu araştırmayı zenginleştirerek daha fazla veri elde edebilirsiniz. Yine yukarıdaki örnekten yola çıkarak Roxelanne markasının son 24 saatine bakalım.

İnternetten Rakip ve Pazar Araştırması - eticarettavsiyeleri

Gördüğünüz gibi takip edilebilecek boyutlardaki bilgiler, mucize gibi hızlar ile elinizin altında. Gelin son bir örnek ile, "kışlık ayakkabı" indirim arama kriterlerinin son 24 saatine bakalım.

Rakiplerin İndirimlerini Takip Edelim eticaret


101 sonuç. Bu kadar canlı bir sektörde gayet makul bir arama sonucu.

Sihirli sol menüdeki diğer "görseller", "videolar", "haberler" seçeneklerini de deneyerek rekabet analizini amaca uygun şekillendirebilirsiniz.

Unutmayın internet bir kazan ve siz doğru kepçeyi tuttuğunuz sürece yemek alabilirsiniz.

Ne Öneriyoruz?  

!! İşinizin, rakiplerinizin ve pazarın konumuna göre belli sürelerde bu aramaları mutlaka yapın. Asla geciktirmeyin, çok kritik bir bilgiye zamanında ulaşmak size sıçrama yaptırabilir.

!! Rakiplerinizin anahtar kelimeleri ile de pazar ve rakip araştırması yapın. Bu araştırma sektörünüzün internette nasıl şekillendiğini size gösterecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder